logo_musiczine_nl

Talen

Zoek artikels

Volg ons !

Facebook Instagram Myspace Myspace

best navigatie

concours_200_nl

Inloggen

Onze partners

Onze partners

Laatste concert - festival

Parcels
Happy Mondays

Sterk IJzer 2025 – Vijfde editie - Waasland editie -Welcome To The Underground!

Geschreven door - -

Sterk IJzer 2025 – Vijfde editie - Waasland editie -Welcome To The Underground!
Sterk IJzer 2025
Den Eglantier
Sint-Niklaas
2025-11-22
Erik Vandamme

Wat als er vanuit de 'Underground' niks meer groeit … Als er geen kleine clubs meer zijn, waar kunnen talentvolle muzikanten een podiumkans krijgen om eventueel verder uit te groeien … Zouden bands als Black Sabbath, Rolling Stones ook zo zijn begonnen… of in tijden zoals nu kan men groeienN
Die vragen gonsden ons door het hoofd toen we na een boeiende avond buiten stapten uit de gezellige Den Eglantier, tegenwoordig versmolten met enkele andere clubs. Hierbij heb je een gezellige bar met zitplaatsen, leuk om even te bekomen. En er is de zaal waar er een clubsfeer heerst van een undergroundbeleving.
Sterk IJzer was aan zijn vijfde editie toe, een heuse 'Waasland editie', met een internationale afsluiter.

Een opvallend talrijk en jong publiek was er reeds voor de eerste band op de affiche, Delve (****). De jonge band is afkomstig uit Sint-Niklaas en speelde dus een heuse thuismatch. Ooit gestart als Rhinestone sloeg het gezelschap eerder een postmetal richting uit, wat kon rekenen op een sterk onthaal.
De dynamiek van opborrelende emoties worden mooi vermengd met spijkerharde riffs. Origineel is het allemaal niet, maar Delve wist iedereen mee te sleuren en te beklijven in een krachtige sound van donkere gedachten en weemoedigheid.
Deze jonge Wase postmetal wolven zijn er alvast om naar uit te kijken in de toekomst.

Catalyst (****), een progressieve melodieuze death metal band tapt uit een ander vaatje , eerder experimenteel gericht. "Geen hapklare brok, maar een donkere wolk van verdoemenis en duisternis …" n schreven we over hun recente optreden op Devils Rock For An Angel in Zillebeke.
Het is ook een soort trip die je moet ondergaan. Terwijl de frontman op emotionele wijze zijn stem gor schreeuwt, en de muzikanten puike riffs spelen, staat in de hoek een man in donker pak met lichtgevende ogen, als het ware een soort alien. Een mysterieus sfeertje wordt gecreeërd . Er is een bevreemdend aanvoelend klankentapijt.
Eens in die bijzondere vreemde visuele wereld van Catalyst is er geen ontsnappen meer aan. Een soort filmische wereld gaat open, vol geheimzinnigheid, sciencefiction en fantasie. Het klonk uiterst rauw en angstvallig , maar mooi!

Ook LowMad (*****) speelde een heuse thuismatch. Na enkele kleine technische probleempjes, begonnen ze iets laten dan gepland aan hun wervelende set. Ze gingen tekeer als een razende horde wolven. Ze voelden elkaar muzikaal goed aan en de melodie werd niet het oog verloren.
Live hoorden we een switch van harde stijlen, waarbij de band goed de orde in de chaos hield. De speelsheid , de spiontaniteit , de virtuositeit, het klonk overweldigend zowel in de instrumentatie als in de vocals.
Een veelzijdig , breed donker pad werd bewandeld dus. Wat een dynamiek en intensiteit door die uppercuts en mokerslagen 'into the face'. Iedereen kon lekker headbangen op deze sound. Een bijzondere parel!

Ondertussen was het publiek al wat uitgedund, het was ook al na middernacht. Nochtans is Foetal Juice (****), ontstaan in 2005, geen klein bier binnen het genre, letterlijk zelfs met enkele heuse beren op het podium als de frontman.
De Engelse band zit ergens tussen Death/Core en Black metal. Een oorverdovende geluid  dus oerknal die je met jezelf confronteert. Hoe sympathiek die mannen ook waren, op het podium zorgden ze voor een huiveringwekkende set. Hels klonk het door de stuwende ritliek en die helder indringende felle vocals.
Luid en meedogenloos dus, spijtig genoeg soms een beetje teveel van hetzelfde, waardoor de aandacht verslapt.
Maar Foetal Juice speelde gedreven, razendsnel. Het sierde hen. Soms werd het muzikaal pure waanzin, maar met dat tikeeltje behoud van de realiteit; en maar goed ook, zoals dat hoort bij het betere black/death/core.metal.

Dit was een uiterst boeiend avondje 'welcome to the underground' in Sint-Niklaas. Een geslaagde V editie!

Organisatie: Sterk IJzer  

Aanvullende informatie

  • Datum: 2025-11-22
  • Festivalnaam: Sterk IJzer 2025
  • Festivalplaats: Den Eglantier
  • Stad (festival): Sint-Niklaas
  • Beoordeling: 8
Gelezen: 896 keer